scanner

اسـکنر ها بـه عنوان یکی از وسایل جانبی کامپیوتر به حساب می آیند که نقـش دستگاه ورودی اطلاعات را برای کامپیوترها ایفا می کنند. منظور از اطلاعات، كليه اسناد و مدارك و مستندات کاغذی یا عکس های چاپی است که از طریق اسکنرها به راحتی و در کمتر از یک دقیقه به فایل های دیجیتالی تبدیل می شوند و به كامپيوتر انتقال مي يابند. از آن پس این اسناد، مدارك و عکس ها به صورت فايل های ديجيتالی در كامپيوتر به راحتی قابل مشاهده، ويرايش و انتقال است. اسکنرها معمولاً با نرم‌ افزاری همچون محصولات Adobe Photoshop عرضه می‌شوند که با آنها می‌‎توانید تغییر اندازه و اصلاح اسناد و مدارك اسکن‌ شده را انجام دهید. شركت سانا اسكن با ارائه خدمات اسكن به صورت انبوه و با استفاده از اسكنرهای پيشرفته، اين امكان را فراهم مي آورد تا آرشيو اسناد و مدارك ســـازمان به صورت الكترونيكــی در كمتريــن زمان ممكن و بـه سهولت در دسترس كاربران مــورد نظر قــــرار گيرد.

از آنجائیکه اسکنرهای متن برای پردازش حجم زیادی از اسناد و اوراق مورد استفاده قرار می‌گیرند، سرعت و جابجایی اوراق در آن‌ها اهمیت بیشتری دارد. (سرعتی بین ۲۰-۱۵۰ کاغذ در دقیقه)، در مقایسه با اسکنرهای تصویر، به وضوح کمتری احتیاج دارند (بین ۱۵۰- ۳۰۰ نقطه در اینچ) و معمولاً سیاه و سفید هستند. برخی مدل‌های پیچیده‌تر از این اسکنرها، نرم افزاهایی دارند که قادر است هنگام اسکن کردن، علامت‌های زاید روی صفحات را نیز تشخیص داده، در نتیجه هنگام اسکن کردن آن‌ها را از بین ببرد. به منظور ترجمه مکانیکی یا الکتریکی تصاویری از دست نوشته‌ها و متون چاپ شده، به متن قابل جستجو و ویرایش، از نرم‌افزار شناخت نوری کاراکترها استفاده می‌شود. شناخت نوری کاراکترها، بخشی از تحقیقات در زمینه شناخت الگو، هوش مصنوعی و بینایی ماشین است. نرم‌افزارهای اولیه تنها قادر به خواندن فونت‌های خاصی بودند. ولی در حال حاضر، سیستم‌های هوشمند با درجه بالایی از دقت تولید شده‌اند که علاوه بر توانایی شناسایی فونت‌های بیشتر، اجزای غیر متنی سند را نیز تشخیص می‌دهند.

اگر چه اسکن کردن اسناد به این روش سریع و اتوماتیک انجام می‌شود، ولی آماده‌سازی صفحات برای عمل اسکن کردن، کاری بسیار دقیق است که نیاز به کار انسانی دارد. منظور از آماده‌سازی، دسته‌بندی اوراق به صورتی است که کاملاً واضح و مرتب باشند و تاشدگی یا هر نقص دیگری که موجب گیر کردن صفحات در اسکنر شود، در این صفحات وجود نداشته باشد. یکی از کاربردهای این اسکنرها، در کتابخانه‌ها، به منظور تهیه آرشیو الکترونیکی و نیز حفظ کتب خطی از خطر پارگی است.

اسکنرها از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردارند، همین امر ممکن است موجب بروز مشکلاتی هنگام انتخاب و خرید آن‌ها شود. مهمترین نکته هنگام انتخاب یک اسکنر مناسب، سطح کاری است که ما از آن انتظار داریم و هزینه‌ای که می‌خواهیم برای آن پرداخت کنیم. اسکنرهای استوانه‌ای، تصاویری با کیفیت بسیار عالی تولید می‌کنند، ولی از آنجا که قیمت بالایی دارند و حجم زیادی را اشغال می‌کنند، برای کارهای خانگی مناسب نیستند، به همین ترتیب، اگر به دنبال اسکنری برای تصاویر هستیم، بیش از هر چیز باید به وضوح تصویر حاصل از آن و عمق رنگ پویشگر دقت کنیم.

برای اسکن کردن متون، نکته حائز اهمیت، سرعت و امکانات اسکنر برای جابجایی کاغذ در اندازه‌های گوناگون است. وضوح تصویر در این اسکنرها، تأثیر چندانی ندارد. نوع اتصال اسکنر به رایانه نیز از نکاتی است که باید به آن توجه شود، در صورتی که، این اسکنر از گذرگاه سریال همه منظوره یا گذرگاه سریال فایروال استفاده می‌کند، آیا رایانه شما، به این درگاه‌ها مجهز است؟ از سوی دیگر، کابل‌های اتصال موازی، با وجود صرفه اقتصادی ای که برای تولیدکنندگان دارند، سرعت نسبتاً پایینی در انتقال اطلاعات دارند. هنگام خرید اسکنر، علاوه بر قطعات سخت‌افزاری، نرم‌افزارهایی نیز ارائه می‌شوند که کاربران را در استفاده مناسب و بهینه از دستگاه یاری می‌کنند، یکی از انواع این نرم‌افزارها، نرم‌افزار شناسایی نوری کاراکترهاست که تولید آن، نقش به سزایی در سرعت بخشیدن به عملیات های رایانه ای داشت. وظیفه این نرم‌افزار، تولید فایلهای قابل جستجو و ویرایش است.

اسکنرها از نظر شکل ظاهری و کاربرد به چند دسته تقسیم می شود:

اسکنرهای تخت

این اسکنر ها در اندازه ی A4 و برای مصارف خانگی یا دفاتر شرکتی کوچک ساخته شده اند . قدرت و وضوح تصویر آنها در مقایسه با انواع بزرگتر و صنعتی پائین است. روش کاری آنها همانگونه است که در بالا به آن اشاره شد.

اسکنرهای شیت فد (Sheetfed)

این اسکنرها از نظر اندازه کوچک تر از مدل رومیزی هستند زیرا بجای اینکه عکس / سند را بر روی آن بگذارید ، آنها را به داخل اسکنر می فرستید. در واقع به جای حرکت هد و حسگرها ، کاغذ حرکت می کند که این امر ممکن است کمی در کیفیت نهایی تصویر تاثیر منفی بگذارد.

اسکنرهای اسناد

این اسکنرها که برای مکانهای بزگتر ساخته شده اند دارای سیستم (ADF) يا (Auto Data Feeder) هستند یعنی کاغذ ها را توسط موتورها و غلطکهایی به داخل می کشند و عملیات اسکن را روی آنها انجام می دهند . ضمناً در این دستگاه قسمتی وجود دارد که امکان بهره وری به سبک اسکنرهای تخت را نیز مهیا می کند.

اسکنرهای نقشه یا پلاتر

این اسکنرها همانطور که از نامشان پیداست برای اسکن کردن نقشه های عریض (از اندازه A3 به بالا) و در طول نامحدود بکار گرفته می شوند. این اسکنرها ، نقشه ها را از یک سو گرفته و آنرا از بین هد خود عبور می دهد تا تصویر آنرا ثبت کند.

اسکنرهای فیلم و اسلاید

این اسکنرها که مخصوص نگاتیوهای عکس، اسلاید ها ، فیلم های رادیولوژی بکار می رود دارای قیمت بالایی هستند که می توانند تصویر را از روی فیلم ها و نگاتیو ها بخوانند.

اسکنرهای دستی قابل حمل

این اسکنرها بسیار کوچک بوده و از کیفیت بسیار پائینی برخوردارند. از اینرو برای اسکن عکس یا سندهایی که نیاز به کیقیت بالا دارند مناسب نیستند. این اسکنرها در انواع گوناگون و سایزهای مختلفی ساخته شده اند که کوچکترین آنها بصورت “مدادی”  بوده که به راحتی در  جیب جای می گیرد. این مدلها برای اسکن کردن خط به خط نوشته ها و کتابها درنظر گرفته شده اند. اسکنرهای دستی در اندازه های بزرگتری هم ( در حد عرض کاغذ ها ) عرضه شده اند. برای استفاده از آنها کافی است که آنها را بر روی سند مورد نظر بکشید تا تصویر ثبت شود.

خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی
خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد و مدارك خدمات تخصصی اسكن اسناد خدمات تخصصی اسكن مدارك اسكن اسناد و مدارك اسكن اسناد
خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی الكترونيكی خدمات تخصصی ساماندهی فيزيكی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ” شرکت پردازش اطلاعات وايا ” ميباشد.